Følg os

Arts

Den russiske historiker Oleg Kuznetsovs bog gentager Umberto Ecos advarsel om den nazistiske trussel

DEL:

Udgivet

on

Hver af vores læsere, uanset deres nationalitet, politiske synspunkter eller religiøse overbevisning, bevarer en del af det 20. århundredes smerte i deres sjæl. Smerter og erindring om dem, der døde i kampen mod nazismen. Historien om de nazistiske regimer i det sidste århundrede, fra Hitler til Pinochet, viser utvivlsomt, at ethvert lands vej til nazisme har fælles træk. Enhver, der under dække af at bevare deres lands historie omskriver eller skjuler de sande fakta, gør intet andet end at trække egne folk ned i afgrunden, mens de påtvinger denne aggressive politik over for nabolandene og hele verden.

 

reklame

I 1995 deltog Umberto Eco, en af ​​de mest verdensberømte forfattere og forfatter af sådanne bedst sælgende bøger som Foucaults Pendul og Navnet på rosen, i et symposium afholdt af den italienske og franske afdeling af Columbia University i New York ( den dag, hvor årsdagen for befrielsen af ​​Europa fra nazismen fejres). Eco henvendte sig til publikum med sit essay Evig fascisme, der indeholdt en advarsel til hele verden om, at truslen om fascisme og nazisme fortsætter, selv efter afslutningen af ​​XNUMX. verdenskrig. Definitionerne opfundet af Eco adskiller sig fra de klassiske definitioner af både fascisme og nazisme. Man skal ikke se efter klare paralleller i hans formuleringer eller påpege mulige tilfældigheder; hans tilgang er ganske speciel og taler snarere om de psykologiske træk ved en bestemt ideologi, som han kaldte 'evig fascisme'. I meddelelsen til verden siger forfatteren, at fascismen hverken begynder med sorte shirts modige marcher eller med ødelæggelsen af ​​dissentanter eller med krige og koncentrationslejre, men med et meget specifikt verdensbillede og holdning hos mennesker med deres kulturelle vaner. , mørke instinkter og ubevidste impulser. De er ikke sand kilde til de tragiske begivenheder, der ryster lande og hele kontinenter.

Mange forfattere tyder stadig på dette emne i deres journalistiske og litterære værker, mens de ofte glemmer, at i dette tilfælde er kunstnerisk fiktion upassende og undertiden kriminel. Udgivet i Rusland gentager bogen State Policy of Glorification of Nazism in Armenia af militærhistorikeren Oleg Kuznetsov Umberto Ecos ord: «Vi har brug for en fjende til at give folk håb. Nogen sagde, at patriotisme er det sidste tilflugtssted for kujonere; dem, der ikke har moralske principper, lægger normalt et flag omkring sig selv, og bastarderne taler altid om raceens renhed. National identitet er den afsatte bastion. Men betydningen af ​​identitet er nu baseret på had, på had til dem, der ikke er de samme. Had skal dyrkes som en borgerlig lidenskab. »

Umberto Ecp vidste førstehånds, hvad fascisme var, da han voksede op under Mussolinis diktatur. Født i Rusland udviklede Oleg Kuznetsov, ligesom næsten enhver person i hans alder, sin holdning til nazismen baseret ikke på publikationer og film, men primært i vidnesbyrd fra øjenvidner, der overlevede i 9. verdenskrig. Ikke at være politiker, men taler på vegne af almindelige russiske folk, Kuznetsov begynder sin bog med de ord, som lederen af ​​sit hjemland sagde den 2019. maj XNUMX, på dagen, hvor sejren over fascismen fejres: «I dag ser vi hvordan i en antal stater, de consciosky fordrejer krigshændelserne, hvordan de afguder dem, der, efter at have glemt ære og menneskelig værdighed, tjente nazisterne, hvordan de skamløst lyver for deres børn, forråder deres forfædre ». Nürnberg-retssagerne har altid været og vil fortsat være en hindring for genoplivning af nazisme og aggression som statspolitik - både i vores dage og i fremtiden. Forsøgsresultaterne er en advarsel til alle, der ser sig selv som de valgte «herskere over skæbne» for stater og folk. Målet med den internationale kriminelle domstol i Nürnberg var at fordømme nazistiske ledere (vigtigste ideologiske inspiratorer og hovedmænd) såvel som uberettiget grusomme handlinger og blodige krænkelser, ikke hele det tyske folk.

reklame

I den henseende sagde den britiske repræsentant ved retssagerne i sin afsluttende tale: «Jeg gentager igen, at vi ikke søger at bebrejde det tyske folk. Vores mål er at beskytte ham og give ham muligheden for at rehabilitere sig selv og vinde respekt og venskab fra hele verden.

Men hvordan kan dette gøres, hvis vi lader os ustraffede og ufordømte disse elementer af nazismen, der hovedsagelig er ansvarlige for tyranni og forbrydelser, og som, som domstolen kan tro, ikke kan vendes til vejen for frihed og retfærdighed? »

Oleg Kuznetsovs bog er en advarsel, der ikke sigter mod at anspore etnisk had mellem Armenien og Aserbajdsjan; det er et anbringende mod sund fornuft. Anbringendet om at udelukke forfalskning af historiske fakta (der gør det muligt at manipulere almindelige mennesker) fra statspolitikken. I sin bog stiller forfatteren spørgsmålet: «Forherligelse i forskellige former for nazisme i Armenien gennem mindesmærkning af mindet om den nazistiske kriminelle Garegin Nzhdeh og hans åbent rasiske teori om tseharkon, doktreten til den armenske supermand, er genstand for en målrettet og systematisk ledede myndigheder og den armenske diaspora har gjort så seriøse bestræbelser i de senere år for at ophøje Garegin Nzhdehs personlighed og ikke en anden blandt de armenske nationalister, der mere bidrog til republikken Armeniens fremtræden på det politiske kort over verden end Nzhdeh. »

For mindre end et år siden vedtog den tredje komité i FN's generalforsamling et udkast til beslutning (initieret af Rusland) om bekæmpelse af «forherligelse af nazisme, nynazisme og anden praksis, der bidrager til at fremskynde nutidige former for racer, racediskrimination, fremmedhad og relateret intolerance. » 121 stater stemte for dokumentet, 55 undlod at stemme, og to modsatte sig det.

Det vides, at spørgsmålet om den samlede kamp mod nazismen og dens moderne tilhængere altid har været så grundlæggende for Aserbajdsjan og dets politiske ledelse (uden nogen tolerance over for et mindste kompromis) som det har været for Rusland. Præsident Ilham Aliyev har gentagne gange talt - både på FN's forsamling og på mødet med Rådet for SNGs statsoverhoveder - om statspolitikken for at glorificere nazismen i Armenien med henvisning til uigenkaldelige fakta for at bevise denne påstand. På mødet med CIS-forsvarsministre støttede præsident Aliyev ikke kun Ruslands politik for at bekæmpe nazisme og nynazisme på global skala, men udvidede også dets anvendelsesområde og pegede på Armenien som landet for sejrende nazisme. Når det er sagt, stemte Armeniens repræsentanter for FN altid for vedtagelsen af ​​resolutionen, der opfordrede til at bekæmpe enhver manifestation af nazismen, mens ledelsen i deres land åbent rejste monumenter for nazistiske kriminelle Nzhdeh i byerne Armenien, omdøbt til alléer, gader , pladser og parker til hans ære, etablerede medaljer, prægede mønter, udstedte frimærker og finansierede film, der fortalte om hans «heroiske gerninger». Med andre ord gjorde den alt, hvad der var kendt som «forherligelse af nazismen» i sproget i den relevante FN's General Assemby-resolution.

Armenien har nu fået ny regering, men autoritis har ikke travlt med at eliminere nazisternes arv fra deres forgængere og demonstrerer dermed deres engagement i praksis til glorificering af nazismen, der var blevet vedtaget i landet forud for kuppet, der fandt sted to år siden. De nye ledere i Armenien, ledet af premierminister Nikol Pashinyan, kunne eller ville ikke ændre situationen i deres land radikalt - og befandt sig enten som gidsler eller ideologiske fortsættere af forherligelse af nazismen, der var blevet praktiseret før deres komme til magten. I sin krog siger Oleg Kuznetsov: «Fra og med årtusindet har myndighederne i Armenien fulgt bevidst og målrettet og på trods af ændringen af ​​det politiske regime i landet i maj 2018 fortsat en intern 21 politisk kurs mod nationens Nazifikation gennem statspropaganda af teorien om tsehakron som en national ideologi for alle armeniere, der bor både i Armenien og i diaspora, mens de simulerer international indsats for at bekæmpe forherligelse af nazisme og nynazisme for at maskere kultivering af disse fænomener i det område, der er under deres kontrol, herunder de besatte regioner i Republikken Aserbajdsjan. »

Fridtjof Nansen, en norsk polarforsker og videnskabsmand, bemærkede: «Det armenske folks historie er et kontinuerligt eksperiment. Overlevelseseksperiment ». På hvilken måde vil nutidens eksperimenter udført af armenske politikere og baseret på manipulationer af historiske fakta påvirke livet for almindelige beboere i landet? Det land, der har givet verden en række bemærkelsesværdige forskere, forfattere og kreative figurer, hvis værker aldrig blev markeret med nazismens segl. Med Kuznetsovs bog, der afslører de historiske kendsgerninger, kan de, der studerede ideen om tysk nazisme i dybden, udvikle en anden holdning til de ord, der blev sagt af Tyskland og følte sig skyldige over for sit folk indtil slutningen af ​​hans dage. I slutningen af ​​sit liv skrev han: «Historie er en politik, der ikke længere kan rettes. Politik er en historie, der stadig kan rettes ».

Oleg Kuznetsov

Oleg Kuznetsov

Læs
reklame

Arts

Forhistoriske hulemalerier i Spanien viser, at neandertalere var kunstnere

Udgivet

on

By

En guide belyser røde okkermarkeringer, der blev malet på stalagmitter af neandertalere for omkring 65,000 år siden, ifølge en international undersøgelse, i en forhistorisk hule i Ardales, det sydlige Spanien, 7. august 2021. REUTERS/Jon Nazca
Røde okermarkeringer, der blev malet på stalagmitter af neandertalere for omkring 65,000 år siden, ifølge en international undersøgelse, ses i en forhistorisk hule i Ardales, det sydlige Spanien, 7. august 2021. REUTERS/Jon Nazca

Røde okermarkeringer, der blev malet på stalagmitter af neandertalere for omkring 65,000 år siden, ifølge en international undersøgelse, ses i en forhistorisk hule i Ardales, det sydlige Spanien, 7. august 2021. REUTERS/Jon Nazca

Neanderthalere kan have været tættere på vores art af forhistorisk moderne menneske end tidligere antaget, efter at hulemalerier fundet i Spanien viste, at de havde en forkærlighed for at skabe kunst, sagde en af ​​forfatterne til en ny videnskabelig rapport søndag (8. august), skriv Graham Keeley, Jon Nazca og Mariano Valladolid.

Rødt okkerpigment opdaget på stalagmitter i hulerne i Ardales, nær Malaga i det sydlige Spanien, blev skabt af neandertalere for omkring 65,000 år siden, hvilket gør dem muligvis til de første kunstnere på jorden, ifølge undersøgelsen offentliggjort i Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) journal.

reklame

Moderne mennesker beboede ikke verden på det tidspunkt, hvor hulebillederne blev lavet.

De nye fund tilføjer til stigende beviser for, at neandertalere, hvis slægtning uddøde for omkring 40,000 år siden, ikke var de u sofistikerede slægtninge til Homo sapiens, de længe har været portrætteret som.

Der blev lavet pigmenter i hulerne på forskellige tidspunkter med op til 15,000 og 20,000 års mellemrum, fandt undersøgelsen og fjerner et tidligere forslag om, at de var et resultat af en naturlig oxidstrøm frem for at være menneskeskabt.

reklame

Joao Zilhao, en af ​​forfatterne til PNAS -undersøgelsen, sagde dateringsteknikker viste, at okker var blevet spyttet af neandertalere på stalagmitterne, muligvis som en del af et ritual.

"Vigtigheden er, at det ændrer vores holdning til neandertalere. De var tættere på mennesker. Nyere forskning har vist, at de kunne lide objekter, de parrede sig med mennesker, og nu kan vi vise, at de malede huler som os," sagde han.

Vægmalerier lavet af forhistoriske moderne mennesker, som dem, der findes i Chauvet-Pont d'Arc-grotten i Frankrig, er mere end 30,000 år gamle.

Læs

Arts

Kunstværker af unge kasakhstanere præsenteret i Luxembourg

Udgivet

on

Den kasakhiske diaspora samledes for nylig til et møde med venner i Kasakhstan og til udstilling af kunstværker af unge kasakhstanere kaldet 'Verden gennem Kasakhstans børns øjne'. Arrangementet er en del af fejringen af ​​30 -årsdagen for Kasakhstans uafhængighed og deltog i repræsentanter for ministeriet for udenrigsanliggender i Luxembourg, erhvervs- og kulturkredse, offentlige organisationer i Luxembourg samt kasakhere, der bor i Luxembourg.

Det blev organiseret af Kasakhstans ambassade, Kazakhstan-Luxembourg Association og Ayalagan Alaqan, en offentlig velgørende fond fra Kasakhstan. Under hensyntagen til vigtigheden af ​​at bevare og udvikle diasporas bånd til Kasakhstan, er kasakhernes møder i Luxembourg ved at blive en tradition.

Under mødet fortalte Nurgul Tursyn, formanden for Kazakhstan-Luxembourg Association, om foreningens bidrag til at fremme Kasakhstans image i udlandet samt andre begivenheder, der har til formål at styrke de kulturelle og humanitære forbindelser mellem de to lande.

reklame

I sin velkomsttale bemærkede Miras Andabayev, ambassadens ministerråd, at Ayalagan Alaqan Foundation udfører meget vigtigt arbejde, der demonstrerer kreativiteten hos kasakhstanske børn, der er kendetegnet ved særlige talenter, samt en positiv energi fra deres malerier.

Udstillingen af ​​tegninger af unge kasakhstanere gjorde et stærkt indtryk på begivenhedens gæster, der bemærkede, at børns værker legemliggør tilstanden i deres indre verden og ønsket om at lære. "Når vi ser på disse tegninger, kan vi sige, at disse børn elsker deres land, by, dyrene. De stræber efter at lære om verden omkring dem og endda plads," bemærkede en af ​​gæsterne.

Ayalagan Alaqan Foundation, ledet af Rada Khairusheva, har organiseret lignende udstillinger rundt om i verden i samarbejde med Kasakhstans ambassader i Indien, UAE, Armenien, Letland, Frankrig og arbejder i øjeblikket på andre udstillinger for at gøre det internationale samfund bekendt med kreativiteten hos unge kasakhstanere med handicap og særlige uddannelsesbehov.

reklame

Kilde - Republikken Kasakhstans ambassade til Kongeriget Belgien

Læs

EU

LUX Audience Award 2021 går til 'Collective'

Udgivet

on

Præsident David Sassoli tildelte 2021 LUX Audience Award til Collective under en ceremoni i Strasbourg i dag (9. juni).

”Efter den periode, vi lige har levet igennem, er behovet for, at folk mødes, ikke kun i rum, der er lavet til debat, men også på steder som biografer, voksende og presserende,” sagde David Maria Sassoli (S&D, IT under ceremonien, der fandt sted i Strasbourg såvel som online.

De to andre film, der var shortlistet til prisen, var: Endnu en runde af den danske instruktør Thomas Vinterberg og Corpus Christi af den polske instruktør Jan Komasa.

reklame

Læs mere om LUX Audience Award-nominerede.

Den endelige rangordning blev bestemt ved at kombinere den gennemsnitlige rating fra den offentlige stemme og afstemningen af ​​MEP'erne, hvor hver gruppe vejer 50%.

Covid-19-pandemien har ramt den kreative og biografindustri hårdt. Biografvisninger af de tre finalister var begrænsede og blev primært erstattet af onlinevisninger og begivenheder. Publikum kunne bedømme filmene indtil 23. maj, MEP'er indtil 8. juni.

reklame

Om den vindende film

kollektive af rumænsk instruktør Alexander Nanau (originaltitel Colectiva)

Denne rørende dokumentar er titlen på en natklub i Bukarest, hvor en brand dræbte 27 unge i 2015 og efterlod 180 såret. Dokumentaren følger et team af journalister, der undersøger, hvorfor 37 af ofrene for forbrændingen døde på hospitaler, skønt deres sår ikke var livstruende. De afslører skræmmende nepotisme og korruption, der koster liv, men viser også, at modige og beslutsomme mennesker kan vende korrupte systemer.

Collective blev nomineret til en Oscar i de bedste internationale spillefilm- og bedste dokumentarkategorier i år.

Pressekonference og relaterede begivenheder

Følg pressekonference med vinderen, de andre finalister, Det Europæiske Filmakademi og Sabine Verheyen (EPP, Tyskland), formanden for kulturudvalget, fra 13.15 til 14.00 CET.

Stil ind på vores Facebook live med vinderen kl. 14 CET.

Interesseret i europæisk biografpost Covid-19? Tjek webinaret på LUX award Facebook-side.

LUX Audience Award

Med LUX Audience Award, en unik paneuropæisk publikumspris, går Parlamentet sammen med European Film Academy at nå ud til et bredere publikum og fortsætte med at styrke forbindelserne mellem mennesker og politik. Gennem sin filmpris har Parlamentet støttet distributionen af ​​europæiske film siden 2007 ved at levere undertekster på 24 EU-sprog til filmene i den endelige strid. LUX-prisen har fået et ry ved at udvælge europæiske co-produktioner, der beskæftiger sig med aktuelle politiske og sociale spørgsmål og tilskynder til debat om værdier.

 Europa-Kommissionen og Europa Biografer netværk er også partnere i LUX Awar

Yderligere information

Læs
reklame
reklame
reklame

trending