Følg os

Arts

Det europæiske audiovisuelle informationskontor udgiver rapport om tyrkisk filmindustri

DEL:

Udgivet

on

Vi bruger din tilmelding til at levere indhold på måder, du har givet samtykke til, og til at forbedre vores forståelse af dig. Du kan til enhver tid afmelde dig.

cbe9caa6_cf526ede_131a_4129_9d62_9405fb7d35e7Europas næststørste marked for teatervækst

Den tyrkiske biograf fejrer sit 100 års jubilæum i år, som også så Nuri Bilge Ceylans Vintersøvn (Kış Uykusu) vinder Palme d'or på filmfestivalen i Cannes. European Audiovisual Observatory har netop offentliggjort en helt ny rapport om den tyrkiske filmindustri, der ser tilbage på sin dynamiske og begivenhedsrige historie. Efter sammenbruddet i en dyb krise ved udgangen af ​​det 20th århundrede lykkedes det tyrkiske teatermarked at opnå en bemærkelsesværdig vækst i optagelser, der skiller sig ud blandt de andre - for det meste modne - europæiske markeder, hvor optagelser har været stagnerende eller endda faldende i fortiden ti år. Tyrkiske optagelser mere end fordoblet fra 24.6 millioner i 2003 til 50.4 millioner i 2013. Dette repræsenterer en gennemsnitlig årlig vækstrate på 7.4% pr. År og sammenligner med et gennemsnitligt årligt fald på -0.6% i EU. Tyrkisk GBO voksede endda med 15.4% om året i gennemsnit sammenlignet med 1.6% i EU. Kun Den Russiske Føderation har registreret højere vækstrater og volumenvækst i de senere år.

Med 50.4 millioner biografbilletter, der blev solgt i 2013, styrket Tyrkiet yderligere sin position som Europas 7th største teatermarked med hensyn til optagelser, kun erstattet af de 'store 5' EU-markeder og Den Russiske Føderation. Bruttoboksen nåede EUR 200 mio. EUR (PRØV 505 mio.) I 2013. Dette er de højeste niveauer opnået i Tyrkiet i nyere historie. Væksten i postkontorer er stort set drevet af et voksende antal ekstremt vellykkede lokale blockbusters såvel som udvidelsen og moderniseringen af ​​Tyrkiets skærmbase, da et stort antal moderne biografkomplekser blev åbnet i det svampede antal nybyggede indkøbscentre i fortiden årti.

reklame

På samme tid er Tyrkiets biograf fortsat blandt de laveste i hele Europa. Selv i rekordåret 2013 overgik optagelser pr. Indbygger ikke 0.7. Dette kan sammenlignes med et gennemsnit af solgte 1.8-billetter pr. Indbygger i EU. Med en befolkning på 76 millioner og en voksende økonomi forventes det tyrkiske teatermarked derfor at fortsætte med at vokse med 6% til 7% om året, før det når modenhed i 2018.

Vækst i filmproduktion på trods af relativt lave niveauer af offentlig støtte

Stimuleret af tyrkiske blockbusters 'succes med kassekontoret og draget fordel af offentlig produktionsstøtte, steg den tyrkiske produktionsvolumen - inklusive minoritets co-produktioner - fra 16-spillefilm udgivet i 2004 til en ny rekordhøjde af 87-film, der blev frigivet i 20131), det 8. højeste niveau i Europa.

Denne stigning i produktionsniveauer er især bemærkelsesværdig i betragtning af, at Tyrkiet yder relativt lave mængder offentlig filmstøtte. Mellem 2007 og 2009 støttede Ministeriet for Kultur og Turisme, den eneste største kilde til offentlig filmfinansiering, filmrelaterede aktiviteter med et gennemsnit på EUR 13.3 millioner pr. År, hvoraf kun 50% blev afsat til filmproduktion. Offentlig støtte til filmrelaterede aktiviteter ligger derfor langt under det paneuropæiske gennemsnit på EUR 53.6 millioner. Med hensyn til aktivitetsudgifter pr. Indbygger tildelte Tyrkiet faktisk det laveste niveau for støtte til filmrelaterede aktiviteter pr. Indbygger i hele Europa.

reklame

Som reflektering af den tyrkiske filmindustris fokus på sit hjemmemarked blev 90% af tyrkiske film produceret mellem 2009 og 2013 finansieret fuldstændigt inden for Tyrkiet. Tyrkiske flertalets co-produktioner tegnede sig for 8% af det samlede produktionsvolumen, mens der generelt ikke er mere end en eller to tyrkiske minoritetsproduktioner produceret om året. De relativt lave niveauer af internationale co-produktioner kan også forklares med, at offentlig støtte i øjeblikket ikke er tilgængelig for tyrkiske producenter, der har minoritetspositioner.

Højeste nationale markedsandel i Europa

Det tyrkiske filmmarked skiller sig ud i det paneuropæiske landskab som det eneste marked, hvor nationale film jævnligt overgår amerikanske film.

I 2013 tyrkiske film tog 58% af optagelser efterfulgt af amerikanske film (38%), hvilket kun efterlod 3% for europæiske film og 1% for film fra andre dele af verden. Dette gør Tyrkiet til det europæiske marked med den højeste nationale markedsandel.

Den høje nationale markedsandel betyder imidlertid ikke høje optagelsestal for et stort antal tyrkiske film: mellem 2009 og 2013 tog de øverste 10 tyrkiske film 79% af det samlede antal solgte billetter til alle tyrkiske film i gennemsnit. Ligesom deres europæiske kolleger kæmper mange lokale film med at finde deres publikum, da det tyrkiske teaterdistributionssystem tydeligt er rettet mod distributionen af ​​lokale og internationale blockbusters, og der er ingen målrettet offentlig støtte til distribution og screening af lokale film eller kunsthus film.

Markedsdrevet filmindustri med høje koncentrationsniveauer

Generelt er den tyrkiske filmindustri mindre reguleret end mange af dens europæiske kolleger. Efter markedsdynamikken er den tyrkiske udstilling såvel som distributionsmarkederne meget koncentreret. I 2013 stod den markedsledende udstillingskæde, Mars Entertainment (Cinemaximum), for 52% af det tyrkiske billetkontor og 85% af skærmreklamemarkedet, der opererer 26% af alle skærme, næsten to ud af tre digitale skærme samt alle IMAX-skærme i landet. Dette repræsenterer det højeste koncentrationsniveau blandt de ti største europæiske udstillingsmarkeder.

På den anden side var det tyrkiske distributionsmarked praktisk talt domineret af kun tre distributører, UIP, Tiglon og Warner Bros., som kumulativt tegnede sig for næsten 90% af optagelserne i 2013 (2).

Baghængende i udrulningen af ​​digital biograf

Tyrkiet har helt klart ligget bag resten af ​​Europa - omkring fire år - når det kommer til digital biograf. Digital konvertering fik kun fart i 2013, når antallet af digitale skærme mere end firedoblet og digital skærmpenetrering sprang fra 11% til 48%. Skønt en stor stigning fra år til år er digital skærmindtrængning stadig væsentligt lavere end i EU, hvor anslået 87% af alle skærme i EU var blevet digitaliseret fra december 2013.

Den langsomme vedtagelse af digital biograf er tæt knyttet til den begrænsede tilgængelighed af finansieringsmuligheder, især gennem VPF-ordninger og manglen på offentlig støtte. Selvom VPF-ordninger ser ud til at være blevet lettere tilgængelige i 2014, er der ifølge producentforeningen SE-YAP stadig ikke et brancheaftalt aftalt VPF-system på plads, og VPF-forpligtelser kan variere mellem film og biografer.

Rapport tilgængelig gratis

Observatoriets rapport er sandsynligvis den mest omfattende markedsanalyse af den tyrkiske filmindustri, der findes på det engelske sprog. Det giver et godt overblik over udviklingen og aktuelle tendenser inden for tyrkisk filmpolitik, teaterproduktion, distribution og udstilling samt ved at analysere eksporten af ​​tyrkiske film i udlandet. Bortset fra en kort historisk oversigt fokuserer rapporten på nøgleudviklingen mellem 2004 og 2013 og sætter den tyrkiske filmindustri i sammenhæng med andre europæiske markeder og giver sammenligninger, hvor meningsfulde og uddybende strukturelle forskelle, som er vigtige for at få en bedre forståelse af, hvordan Det tyrkiske filmmarked fungerer.

Observatoriet håber dermed at give et værdifuldt informationsværktøj til internationale filmfagfolk, der er interesseret i at lære mere om markedsstrukturer og tendenser inden for den tyrkiske filmindustri, f.eks. Med henblik på at co-producere, distribuere film i Tyrkiet eller sælge / distribuere tyrkiske film i udlandet.

Rapporten kan downloades gratis her.

Arts

Forhistoriske hulemalerier i Spanien viser, at neandertalere var kunstnere

Udgivet

on

By

En guide belyser røde okkermarkeringer, der blev malet på stalagmitter af neandertalere for omkring 65,000 år siden, ifølge en international undersøgelse, i en forhistorisk hule i Ardales, det sydlige Spanien, 7. august 2021. REUTERS/Jon Nazca
Røde okermarkeringer, der blev malet på stalagmitter af neandertalere for omkring 65,000 år siden, ifølge en international undersøgelse, ses i en forhistorisk hule i Ardales, det sydlige Spanien, 7. august 2021. REUTERS/Jon Nazca

Røde okermarkeringer, der blev malet på stalagmitter af neandertalere for omkring 65,000 år siden, ifølge en international undersøgelse, ses i en forhistorisk hule i Ardales, det sydlige Spanien, 7. august 2021. REUTERS/Jon Nazca

Neanderthalere kan have været tættere på vores art af forhistorisk moderne menneske end tidligere antaget, efter at hulemalerier fundet i Spanien viste, at de havde en forkærlighed for at skabe kunst, sagde en af ​​forfatterne til en ny videnskabelig rapport søndag (8. august), skriv Graham Keeley, Jon Nazca og Mariano Valladolid.

Rødt okkerpigment opdaget på stalagmitter i hulerne i Ardales, nær Malaga i det sydlige Spanien, blev skabt af neandertalere for omkring 65,000 år siden, hvilket gør dem muligvis til de første kunstnere på jorden, ifølge undersøgelsen offentliggjort i Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) journal.

reklame

Moderne mennesker beboede ikke verden på det tidspunkt, hvor hulebillederne blev lavet.

De nye fund tilføjer til stigende beviser for, at neandertalere, hvis slægtning uddøde for omkring 40,000 år siden, ikke var de u sofistikerede slægtninge til Homo sapiens, de længe har været portrætteret som.

Der blev lavet pigmenter i hulerne på forskellige tidspunkter med op til 15,000 og 20,000 års mellemrum, fandt undersøgelsen og fjerner et tidligere forslag om, at de var et resultat af en naturlig oxidstrøm frem for at være menneskeskabt.

reklame

Joao Zilhao, en af ​​forfatterne til PNAS -undersøgelsen, sagde dateringsteknikker viste, at okker var blevet spyttet af neandertalere på stalagmitterne, muligvis som en del af et ritual.

"Vigtigheden er, at det ændrer vores holdning til neandertalere. De var tættere på mennesker. Nyere forskning har vist, at de kunne lide objekter, de parrede sig med mennesker, og nu kan vi vise, at de malede huler som os," sagde han.

Vægmalerier lavet af forhistoriske moderne mennesker, som dem, der findes i Chauvet-Pont d'Arc-grotten i Frankrig, er mere end 30,000 år gamle.

Læs

Arts

Kunstværker af unge kasakhstanere præsenteret i Luxembourg

Udgivet

on

Den kasakhiske diaspora samledes for nylig til et møde med venner i Kasakhstan og til udstilling af kunstværker af unge kasakhstanere kaldet 'Verden gennem Kasakhstans børns øjne'. Arrangementet er en del af fejringen af ​​30 -årsdagen for Kasakhstans uafhængighed og deltog i repræsentanter for ministeriet for udenrigsanliggender i Luxembourg, erhvervs- og kulturkredse, offentlige organisationer i Luxembourg samt kasakhere, der bor i Luxembourg.

Det blev organiseret af Kasakhstans ambassade, Kazakhstan-Luxembourg Association og Ayalagan Alaqan, en offentlig velgørende fond fra Kasakhstan. Under hensyntagen til vigtigheden af ​​at bevare og udvikle diasporas bånd til Kasakhstan, er kasakhernes møder i Luxembourg ved at blive en tradition.

Under mødet fortalte Nurgul Tursyn, formanden for Kazakhstan-Luxembourg Association, om foreningens bidrag til at fremme Kasakhstans image i udlandet samt andre begivenheder, der har til formål at styrke de kulturelle og humanitære forbindelser mellem de to lande.

reklame

I sin velkomsttale bemærkede Miras Andabayev, ambassadens ministerråd, at Ayalagan Alaqan Foundation udfører meget vigtigt arbejde, der demonstrerer kreativiteten hos kasakhstanske børn, der er kendetegnet ved særlige talenter, samt en positiv energi fra deres malerier.

Udstillingen af ​​tegninger af unge kasakhstanere gjorde et stærkt indtryk på begivenhedens gæster, der bemærkede, at børns værker legemliggør tilstanden i deres indre verden og ønsket om at lære. "Når vi ser på disse tegninger, kan vi sige, at disse børn elsker deres land, by, dyrene. De stræber efter at lære om verden omkring dem og endda plads," bemærkede en af ​​gæsterne.

Ayalagan Alaqan Foundation, ledet af Rada Khairusheva, har organiseret lignende udstillinger rundt om i verden i samarbejde med Kasakhstans ambassader i Indien, UAE, Armenien, Letland, Frankrig og arbejder i øjeblikket på andre udstillinger for at gøre det internationale samfund bekendt med kreativiteten hos unge kasakhstanere med handicap og særlige uddannelsesbehov.

reklame

Kilde - Republikken Kasakhstans ambassade til Kongeriget Belgien

Læs

EU

LUX Audience Award 2021 går til 'Collective'

Udgivet

on

Præsident David Sassoli tildelte 2021 LUX Audience Award til Collective under en ceremoni i Strasbourg i dag (9. juni).

”Efter den periode, vi lige har levet igennem, er behovet for, at folk mødes, ikke kun i rum, der er lavet til debat, men også på steder som biografer, voksende og presserende,” sagde David Maria Sassoli (S&D, IT under ceremonien, der fandt sted i Strasbourg såvel som online.

De to andre film, der var shortlistet til prisen, var: Endnu en runde af den danske instruktør Thomas Vinterberg og Corpus Christi af den polske instruktør Jan Komasa.

reklame

Læs mere om LUX Audience Award-nominerede.

Den endelige rangordning blev bestemt ved at kombinere den gennemsnitlige rating fra den offentlige stemme og afstemningen af ​​MEP'erne, hvor hver gruppe vejer 50%.

Covid-19-pandemien har ramt den kreative og biografindustri hårdt. Biografvisninger af de tre finalister var begrænsede og blev primært erstattet af onlinevisninger og begivenheder. Publikum kunne bedømme filmene indtil 23. maj, MEP'er indtil 8. juni.

reklame

Om den vindende film

kollektive af rumænsk instruktør Alexander Nanau (originaltitel Colectiva)

Denne rørende dokumentar er titlen på en natklub i Bukarest, hvor en brand dræbte 27 unge i 2015 og efterlod 180 såret. Dokumentaren følger et team af journalister, der undersøger, hvorfor 37 af ofrene for forbrændingen døde på hospitaler, skønt deres sår ikke var livstruende. De afslører skræmmende nepotisme og korruption, der koster liv, men viser også, at modige og beslutsomme mennesker kan vende korrupte systemer.

Collective blev nomineret til en Oscar i de bedste internationale spillefilm- og bedste dokumentarkategorier i år.

Pressekonference og relaterede begivenheder

Følg pressekonference med vinderen, de andre finalister, Det Europæiske Filmakademi og Sabine Verheyen (EPP, Tyskland), formanden for kulturudvalget, fra 13.15 til 14.00 CET.

Stil ind på vores Facebook live med vinderen kl. 14 CET.

Interesseret i europæisk biografpost Covid-19? Tjek webinaret på LUX award Facebook-side.

LUX Audience Award

Med LUX Audience Award, en unik paneuropæisk publikumspris, går Parlamentet sammen med European Film Academy at nå ud til et bredere publikum og fortsætte med at styrke forbindelserne mellem mennesker og politik. Gennem sin filmpris har Parlamentet støttet distributionen af ​​europæiske film siden 2007 ved at levere undertekster på 24 EU-sprog til filmene i den endelige strid. LUX-prisen har fået et ry ved at udvælge europæiske co-produktioner, der beskæftiger sig med aktuelle politiske og sociale spørgsmål og tilskynder til debat om værdier.

 Europa-Kommissionen og Europa Biografer netværk er også partnere i LUX Awar

Yderligere information

Læs
reklame
reklame
reklame

trending