Følg os

Det Europæiske Råd

EU-budget for 2023: Rådet og Parlamentet når til enighed

DEL:

Udgivet

on

Vi bruger din tilmelding til at levere indhold på måder, du har givet samtykke til, og til at forbedre vores forståelse af dig. Du kan til enhver tid afmelde dig.

Rådet og Europa-Parlamentet nåede i dag til enighed om et EU-budget for 2023, som fokuserer stærkt på EU's vigtigste politiske prioriteter.

De samlede forpligtelser er fastsat til 186.6 mia. EUR. Det er en stigning på 1.1 % i forhold til 2022-budgettet som ændret. 0.4 mia. EUR er blevet holdt til rådighed under udgiftslofterne i den flerårige finansielle ramme for 2021-2027, hvilket gør det muligt for EU at reagere på uforudsigelige behov.

De samlede betalinger beløber sig til €168.6 mia., hvilket er en stigning på 1 % fra 2022.

Jiří Georgiev, Tjekkiets vicefinansminister og chefforhandler i Rådet for EU-budgettet for 2023

Jeg glæder mig over vores aftale om næste års budget, da det vil give os mulighed for at fokusere på EU's prioriterede områder i en særlig ustabil geopolitisk kontekst. Det sikrer også en realistisk tilgang under hensyntagen til den nuværende økonomiske situation, skatteydernes interesser og behovet for at tage højde for nye udfordringer, der kan opstå i 2023.Jiří Georgiev, Tjekkiets vicefinansminister og chefforhandler for Rådet for EU-budgettet for 2023

 2023 EU-budget (i mio. EUR)
OverskrifterForpligtelserBetalinger
1. Indre marked, innovation og digital21.54820.901
2. Sammenhold, robusthed og værdier70.58758.059
3. Naturressourcer og miljø57.25957.456
4. Migration og grænseforvaltning3.7273.038
5. Sikkerhed og forsvar2.1171.208
6. Naboskab og verden17.21213.995
7. Europæisk offentlig forvaltning11.31111.311
Særlige instrumenter2.8552.680
I alt186.617168.649
Bevillinger i % af BNI (bruttonationalindkomst)1,14 %1,03 %

Forpligtelser er juridisk bindende løfter om at bruge penge på aktiviteter, der gennemføres over flere år.

Betalinger dække udgifter i forbindelse med forpligtelser indgået i indeværende eller foregående år.

Baggrund

Kommissionen fastsatte i sit oprindelige budgetforslag for 2023 de samlede forpligtelser til € 185.59bn og samlede betalinger kl € 166.27bn.

reklame

Rådet fastsatte i sin holdning vedtaget den 13. juli 2022 de samlede forpligtelser til € 183.95bn og samlede betalinger kl € 165.74bn.

Parlamentet fastsatte i sine ændringsforslag, der blev vedtaget i oktober 2022, de samlede forpligtelser til € 187.29bn og samlede betalinger kl € 167.61bn.

Også i oktober 2022 fremlagde Kommissionen en ændringsskrivelse til budgetforslaget, hvori de samlede forpligtelser blev fastsat til pr. € 186.35bn og samlede betalinger kl € 168.66bn.

Vedtagelse af budgettet kræver et kvalificeret flertal i Rådet efter aftale med Europa-Parlamentet (retsgrundlag: artikel 314 i traktaten om Den Europæiske Unions funktionsmåde).

Næste skridt

Parlamentet og Rådet har nu 14 dage til formelt at godkende den indgåede aftale. Rådet forventes at godkende det den 22. november.

Besøg mødet side

Del denne artikel:

EU Reporter udgiver artikler fra en række eksterne kilder, som udtrykker en bred vifte af synspunkter. Standpunkterne i disse artikler er ikke nødvendigvis EU Reporters.

trending