Følg os

Arts

LED der skal være lys: Det Sixtinske kapel er oplyst som aldrig før

DEL:

Udgivet

on

Vi bruger din tilmelding til at levere indhold på måder, du har givet samtykke til, og til at forbedre vores forståelse af dig. Du kan til enhver tid afmelde dig.

1000000000000217000001818EE69039Michelangelos vidunderlige malerier i Vatikanets Sixtinske Kapel får et andet liv takket være en revolutionerende ny Light Emitting Diode (LED) systemet, finansieret af et EU-forskningsprojekt kaldet LED4ART. Installationens 7,000 dioder betyder, at Michelangelos fresker kan ses som aldrig før: nogle kan nu ses i tre dimensioner fra gulvniveau for første gang, og alle kan ses mere præcist. Det nye system sparer 60% på energiomkostninger og emissioner, og den blidere teknologi reducerer aldring af maleriet sammenlignet med det gamle system.

Europa-Kommissionens næstformand NeelieKroesEU, Der er ansvarlig for Digitale dagsorden, sagde: "Kunst eksisterer for at inspirere os og belyse vores sind. Nu hvor vi har belyst det sixtinske kapel med LED, kan Michelangelos kunst opfylde denne rolle endnu mere, end den har gjort indtil nu gennem historien. "(læs hende SPEECH / 14 / 728 på det Sixtinske Kapel - der skal offentliggøres om 30 af oktober)

Mourad Boulouednine, LED4ART projektkoordinator fra OSRAM (@OsramCOM), sagde: "Dette har været en massiv udfordring for hele konsortiet! Vi opnåede et perfekt match af belysningen spektrum med de farvede pigmenter i kunsten arbejder for at skabe den bedst mulige visuelle oplevelse. Desuden vil opløsningen være betydeligt mere energieffektiv end den tidligere belysningssystem og vil ikke skade disse mesterværker. Alt i alt er disse fantastiske resultater og os alle er meget stolte."

reklame

Mere information

Andre europæiske steder i LED-lys

En anden EU-finansieret projekt, BELYSEHar givet et andet liv til:

reklame

Belfast City Hall, UK: årlige besparelser: 67% energi; € 29,910 årligt. Se videoen

Før efter

Porto Antico, Italien: årlige besparelser: 62% energi; € 35,220 om året Se videoen

Før-Efter

Acquario di Genova, Italien: årlige besparelser: 54% energi; € 13,200 om året Se videoen

Experimentarium, Danmark: årlige besparelser: 55% energi; € 21,890 om året Se videoen

CretAquarium, Grækenland: årlige besparelser: 60% energi, € 30,240 om året

Før efter

Lithuanian Sea Museum, Litauen: Årlige besparelser: 59% energi, € 3,270 om året Se videoen

Se også denne video af Rotterdam Zoo, Holland: årlige besparelser: 64% energi; € 31,310 om året

Baggrund

LED4ART og belyse er to EU-finansierede piloter med et fælles mål: at øge bevidstheden om LED-løsninger og dermed fremme deres anvendelse.

Hvorfor? Fordi vi er nødt til at skære vores energiforbrug for at beskytte vores miljø og styrke vores økonomi. Vidste du, at belysning udgør 20% af elforbruget i verden?

Spild glødepærer udfases og EU at skifte til grønnere belysning, med nye energieffektive og miljøvenlige teknologier, som lysdioder. Af 2020, vil dette spare nok energi til at drive 11 millioner husstande om året, mens der skæres gennemsnitlige husstand elregningen med € 25 til € 50 et år.

Kort sagt, lysdioder er mere bæredygtig, robust, lyse og fleksible: Det er ingen overraskelse, at opfindelsen af ​​blå lysdioder vandt 2014 fysik Nobel.

Læs mere om fordelene ved lysdioder

LED4ART. EU har investeret € 870,000 i dette projekt. Partnere: Osram (Tyskland og Italien), den University of Pannonia (Pannon Egyetem, Ungarn), Fabertechnica (Italien), den Institut de Recerca da Energia de Catalunya (IREC, Spanien) og Vatikanstaten.

Pressekontakt: Christian Boelling - [e-mail beskyttet] - 0049 89 6213 2597

BELYSE. EU har investeret 1.3 millioner € i dette projekt. Partnere: den byen Genova og gamle havn i Genova (Italien), den European Federation of agenturer og Regioner for energi og miljø (Belgien), Center For Formidling af Naturvidenskab og Moderne Teknologi (Danmark), Cenergia (Danmark), den Hellenic Center for Havforskning (Grækenland), Softeco (Italien), Philips (Italien), Enel Sole (Italien), Costa Edutainment (Italien), den Lithuanian Sea Museum (Litauen), den Foundation Royal Zoo i Rotterdam (Holland), Arup (Det Forenede Kongerige), og den Belfast City Council (England).

Pressekontakt: Giovanni Mosca - [e-mail beskyttet] - 0039 10 60 261

Teknologier, der forbedrer livet i hver by, for alle borgere

Fotonik og mikro- / nanoelektronik er overalt: fra lasere til biler, fra intelligente tekstiler til pacemakere. De er centrale støtteteknologier. Læs SPEECH / 14 / 728 af Vice President Neelie Kroes (der skal offentliggøres om 30 oktober).

Arts

Forhistoriske hulemalerier i Spanien viser, at neandertalere var kunstnere

Udgivet

on

By

En guide belyser røde okkermarkeringer, der blev malet på stalagmitter af neandertalere for omkring 65,000 år siden, ifølge en international undersøgelse, i en forhistorisk hule i Ardales, det sydlige Spanien, 7. august 2021. REUTERS/Jon Nazca
Røde okermarkeringer, der blev malet på stalagmitter af neandertalere for omkring 65,000 år siden, ifølge en international undersøgelse, ses i en forhistorisk hule i Ardales, det sydlige Spanien, 7. august 2021. REUTERS/Jon Nazca

Røde okermarkeringer, der blev malet på stalagmitter af neandertalere for omkring 65,000 år siden, ifølge en international undersøgelse, ses i en forhistorisk hule i Ardales, det sydlige Spanien, 7. august 2021. REUTERS/Jon Nazca

Neanderthalere kan have været tættere på vores art af forhistorisk moderne menneske end tidligere antaget, efter at hulemalerier fundet i Spanien viste, at de havde en forkærlighed for at skabe kunst, sagde en af ​​forfatterne til en ny videnskabelig rapport søndag (8. august), skriv Graham Keeley, Jon Nazca og Mariano Valladolid.

Rødt okkerpigment opdaget på stalagmitter i hulerne i Ardales, nær Malaga i det sydlige Spanien, blev skabt af neandertalere for omkring 65,000 år siden, hvilket gør dem muligvis til de første kunstnere på jorden, ifølge undersøgelsen offentliggjort i Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) journal.

reklame

Moderne mennesker beboede ikke verden på det tidspunkt, hvor hulebillederne blev lavet.

De nye fund tilføjer til stigende beviser for, at neandertalere, hvis slægtning uddøde for omkring 40,000 år siden, ikke var de u sofistikerede slægtninge til Homo sapiens, de længe har været portrætteret som.

Der blev lavet pigmenter i hulerne på forskellige tidspunkter med op til 15,000 og 20,000 års mellemrum, fandt undersøgelsen og fjerner et tidligere forslag om, at de var et resultat af en naturlig oxidstrøm frem for at være menneskeskabt.

reklame

Joao Zilhao, en af ​​forfatterne til PNAS -undersøgelsen, sagde dateringsteknikker viste, at okker var blevet spyttet af neandertalere på stalagmitterne, muligvis som en del af et ritual.

"Vigtigheden er, at det ændrer vores holdning til neandertalere. De var tættere på mennesker. Nyere forskning har vist, at de kunne lide objekter, de parrede sig med mennesker, og nu kan vi vise, at de malede huler som os," sagde han.

Vægmalerier lavet af forhistoriske moderne mennesker, som dem, der findes i Chauvet-Pont d'Arc-grotten i Frankrig, er mere end 30,000 år gamle.

Læs

Arts

Kunstværker af unge kasakhstanere præsenteret i Luxembourg

Udgivet

on

Den kasakhiske diaspora samledes for nylig til et møde med venner i Kasakhstan og til udstilling af kunstværker af unge kasakhstanere kaldet 'Verden gennem Kasakhstans børns øjne'. Arrangementet er en del af fejringen af ​​30 -årsdagen for Kasakhstans uafhængighed og deltog i repræsentanter for ministeriet for udenrigsanliggender i Luxembourg, erhvervs- og kulturkredse, offentlige organisationer i Luxembourg samt kasakhere, der bor i Luxembourg.

Det blev organiseret af Kasakhstans ambassade, Kazakhstan-Luxembourg Association og Ayalagan Alaqan, en offentlig velgørende fond fra Kasakhstan. Under hensyntagen til vigtigheden af ​​at bevare og udvikle diasporas bånd til Kasakhstan, er kasakhernes møder i Luxembourg ved at blive en tradition.

Under mødet fortalte Nurgul Tursyn, formanden for Kazakhstan-Luxembourg Association, om foreningens bidrag til at fremme Kasakhstans image i udlandet samt andre begivenheder, der har til formål at styrke de kulturelle og humanitære forbindelser mellem de to lande.

reklame

I sin velkomsttale bemærkede Miras Andabayev, ambassadens ministerråd, at Ayalagan Alaqan Foundation udfører meget vigtigt arbejde, der demonstrerer kreativiteten hos kasakhstanske børn, der er kendetegnet ved særlige talenter, samt en positiv energi fra deres malerier.

Udstillingen af ​​tegninger af unge kasakhstanere gjorde et stærkt indtryk på begivenhedens gæster, der bemærkede, at børns værker legemliggør tilstanden i deres indre verden og ønsket om at lære. "Når vi ser på disse tegninger, kan vi sige, at disse børn elsker deres land, by, dyrene. De stræber efter at lære om verden omkring dem og endda plads," bemærkede en af ​​gæsterne.

Ayalagan Alaqan Foundation, ledet af Rada Khairusheva, har organiseret lignende udstillinger rundt om i verden i samarbejde med Kasakhstans ambassader i Indien, UAE, Armenien, Letland, Frankrig og arbejder i øjeblikket på andre udstillinger for at gøre det internationale samfund bekendt med kreativiteten hos unge kasakhstanere med handicap og særlige uddannelsesbehov.

reklame

Kilde - Republikken Kasakhstans ambassade til Kongeriget Belgien

Læs

EU

LUX Audience Award 2021 går til 'Collective'

Udgivet

on

Præsident David Sassoli tildelte 2021 LUX Audience Award til Collective under en ceremoni i Strasbourg i dag (9. juni).

”Efter den periode, vi lige har levet igennem, er behovet for, at folk mødes, ikke kun i rum, der er lavet til debat, men også på steder som biografer, voksende og presserende,” sagde David Maria Sassoli (S&D, IT under ceremonien, der fandt sted i Strasbourg såvel som online.

De to andre film, der var shortlistet til prisen, var: Endnu en runde af den danske instruktør Thomas Vinterberg og Corpus Christi af den polske instruktør Jan Komasa.

reklame

Læs mere om LUX Audience Award-nominerede.

Den endelige rangordning blev bestemt ved at kombinere den gennemsnitlige rating fra den offentlige stemme og afstemningen af ​​MEP'erne, hvor hver gruppe vejer 50%.

Covid-19-pandemien har ramt den kreative og biografindustri hårdt. Biografvisninger af de tre finalister var begrænsede og blev primært erstattet af onlinevisninger og begivenheder. Publikum kunne bedømme filmene indtil 23. maj, MEP'er indtil 8. juni.

reklame

Om den vindende film

kollektive af rumænsk instruktør Alexander Nanau (originaltitel Colectiva)

Denne rørende dokumentar er titlen på en natklub i Bukarest, hvor en brand dræbte 27 unge i 2015 og efterlod 180 såret. Dokumentaren følger et team af journalister, der undersøger, hvorfor 37 af ofrene for forbrændingen døde på hospitaler, skønt deres sår ikke var livstruende. De afslører skræmmende nepotisme og korruption, der koster liv, men viser også, at modige og beslutsomme mennesker kan vende korrupte systemer.

Collective blev nomineret til en Oscar i de bedste internationale spillefilm- og bedste dokumentarkategorier i år.

Pressekonference og relaterede begivenheder

Følg pressekonference med vinderen, de andre finalister, Det Europæiske Filmakademi og Sabine Verheyen (EPP, Tyskland), formanden for kulturudvalget, fra 13.15 til 14.00 CET.

Stil ind på vores Facebook live med vinderen kl. 14 CET.

Interesseret i europæisk biografpost Covid-19? Tjek webinaret på LUX award Facebook-side.

LUX Audience Award

Med LUX Audience Award, en unik paneuropæisk publikumspris, går Parlamentet sammen med European Film Academy at nå ud til et bredere publikum og fortsætte med at styrke forbindelserne mellem mennesker og politik. Gennem sin filmpris har Parlamentet støttet distributionen af ​​europæiske film siden 2007 ved at levere undertekster på 24 EU-sprog til filmene i den endelige strid. LUX-prisen har fået et ry ved at udvælge europæiske co-produktioner, der beskæftiger sig med aktuelle politiske og sociale spørgsmål og tilskynder til debat om værdier.

 Europa-Kommissionen og Europa Biografer netværk er også partnere i LUX Awar

Yderligere information

Læs
reklame
reklame
reklame

trending