Følg os

Arts

Ruslands Andrey Konchalovskys 'Kære kammerater' rost af kritikere på filmfestivalen i Venedig

DEL:

Udgivet

on

Vi bruger din tilmelding til at levere indhold på måder, du har givet samtykke til, og til at forbedre vores forståelse af dig. Du kan til enhver tid afmelde dig.

Kære kammerater, filmen instrueret af den berømte russiske instruktør Andrey Konchalovsky, modtog adskillige priser fra kritikerne på Venedig Film Festival i år. Den 77. internationale filmfestival, den første store begivenhed i kunstverdenen siden den globale nedlukning, er ved at afsluttes i Venedig i morgen (12. september). Festivalens hovedprogram indeholdt 18 film, herunder værker fra USA (Nomadland af Chloé Zhao og Den kommende verden af Mona Fastvold), Tyskland (Og i morgen hele verdenen af Julia von Heinz), Italien (Macaluso-søstrene af Emma Dante og Vores far af Claudio Noce), Frankrig (Lovers af Nicole Garcia), blandt andre.

Den udbredte kritikerrost blev modtaget af "Kære kammerats "film, det historiske drama instrueret af Ruslands Andrey Konchalovsky og produceret af den russiske filantrop og forretningsmand Alisher Usmanov. Usmanov er også filmens primære protektor.

reklame

Den stilistiske sort-hvid Kære kammerater fortæller historien om en tragedie fra sovjettiden. I sommeren 1962 gik medarbejdere på en af ​​de største virksomheder i landet - et lokalt lokomotivfabrik i Novocherkassk - til et fredeligt møde, der demonstrerede mod stigninger i omkostningerne ved basale fødevarebehov kombineret med en stigning i produktionshastigheden, hvilket førte til en reduktion af lønningerne.

Da andre bybeboere sluttede sig til de strejkende fabriksarbejdere, blev protesten udbredt. Ifølge politifolk deltog omkring fem tusind mennesker. Demonstrationen blev hurtigt og brutalt undertrykt af væbnede militære enheder. Mere end 20 mennesker inklusive tilskuere døde som et resultat af skyderiet på pladsen nær byadministrationsbygningen med yderligere 90 sårede ifølge den officielle version af begivenhederne. Det reelle antal ofre, som mange mener er større end de officielle data, er stadig ukendt. Mere end hundrede deltagere i optøjerne blev efterfølgende dømt, hvoraf syv blev henrettet.

Det menes, at denne tragedie medførte afslutningen på "Khrushchev tø" og begyndelsen på en lang æra af stagnation både i økonomien og landets mentalitet. Dette tragiske øjeblik i sovjetisk historie blev straks klassificeret og først offentliggjort i slutningen af ​​1980'erne. På trods af dette er mange detaljer ikke blevet offentligt kendte og har indtil videre fået lidt akademisk opmærksomhed. Filmens instruktør og manuskriptforfatter Andrei Konchalovsky måtte rekonstruere begivenhederne, indsamle arkivdokumenter og tale med efterkommerne af øjenvidner, der også deltog i optagelsen.

reklame

Kernen i filmen er historien om den ideologiske og kompromisløse karakter Lyudmila, en trofast kommunist. Hendes datter, der sympatiserer med demonstranterne, forsvinder blandt demonstrationernes intense kaos. Dette er et endeligt øjeblik, hvor Lyudmilas engang urokkelige overbevisning begynder at miste stabilitet. "Kære kammerater!" er de første ord i en tale, hun forbereder sig på at holde for medlemmerne af det kommunistiske parti, der har til hensigt at afsløre ”folks fjender”. Men Lyudmila finder aldrig styrken til at holde denne tale gennem det sværeste personlige drama, der fratager hende hendes ideologiske engagement.

Det er ikke første gang, at Konchalovsky tager fat på historiske temaer. Efter at have startet sin karriere i begyndelsen af ​​1960'erne udforskede han en række forskellige genrer (de inkluderede populære Hollywood-udgivelser som Marias Lovers (1984) Runaway Train (1985), og Tango og kontanter (1989) med Sylvester Stallone og Kurt Russell i hovedrollen, mens hans senere arbejde fokuserer på historiske dramaer, der dekonstruerer komplicerede personligheder og skæbner.

Dette er heller ikke første gang, at Konchalovsky blev nomineret til filmfestivalen i Venedig: i 2002 hans Narrenes hus blev tildelt en særlig jurypris, mens Konchalovsky har modtaget to sølvløver for bedste instruktør: Postbudets hvide nætter (2014) og Paradise (2016), hvor sidstnævnte var Konchalovskys første erfaring med at samarbejde med russiske metaller og tech tycoon, den berømte filantrop Alisher Usmanov, der trådte ind som en af ​​filmens producenter. Deres seneste film Synd, som også var en kæmpe succes, fortæller historien om den berømte renæssance billedhugger og maler Michelangelo Buonarrotis liv. Vladimir Putin gav især en kopi af filmen til pave Frans i 2019.

Mens vi aldrig vil vide, om paven nød det Synd, Konchalovskys nye historiske drama Kære kammerater vandt tilsyneladende kritikernes hjerter i Venedig i år. Filmen er, i modsætning til mange andre værker, der for nylig blev udgivet i Rusland, et meget originalt stykke biograf, der samtidig perfekt fanger atmosfæren og følelsen af ​​æraen og indkapsler de detaljerede modsætninger, der hersker i det sovjetiske samfund på det tidspunkt.

Filmen opretholder ikke sin egen politiske dagsorden, giver ingen lige linjer eller endelige svar, men gør heller ikke kompromiser og giver en intens opmærksomhed på historiske detaljer. Det er også et forsøg på at give et afbalanceret billede af tiden. Direktøren sagde om den sovjetiske æra: "Vi gennemgik en dramatisk, men yderst vigtig historisk periode, der gav landet en kraftig drivkraft."

Kære kammerater giver vestlige seere chancen for at få en bred forståelse af Rusland gennem en nøjagtig skildring af den sovjetiske æra og dens karakterer. Filmen er langt fra en typisk Hollywood-produktion, som vi forventer, at seerne finder forfriskende. Filmen kommer på biografer fra november.

Andrei Konchalovsky

Andrei Konchalovsky er en anerkendt russisk filmregissør kendt for sine overbevisende dramaer og viscerale skildringer af livet i Sovjetunionen. Hans bemærkelsesværdige værker inkluderer Sibirien (1979) Runaway Train (1985) Odysseen (1997) Postbudets hvide nætter (2014) og Paradise (2016).

Konchalovskys værker har givet ham en række anerkendelser, herunder Cannes Grand Prix Spécial du Jury, en FIPRESCI-prisTo Sølvløver, Tre Golden Eagle AwardsPrimetime Emmy Award, samt en række internationale statsdekorationer.

Alisher Usmanov

Alisher Usmanov er en russisk milliardær, iværksætter og filantrop, der har ydet betydelige bidrag til kunsten siden de tidlige stadier af sin karriere. I løbet af de sidste 15 år har Usmanovs virksomheder og hans fonde ifølge Forbes rettet mere end 2.6 milliarder dollars til velgørenhedsenderne. Han har også især promoveret russisk kunst i udlandet, har støttet restaureringen af ​​historiske bygninger og monumenter internationalt. Usmanov er grundlæggeren af ​​Art, Science and Sport Foundation, en velgørenhedsorganisation, der samarbejder med mange af de fremtrædende kulturinstitutioner.

Arts

Forhistoriske hulemalerier i Spanien viser, at neandertalere var kunstnere

Udgivet

on

By

En guide belyser røde okkermarkeringer, der blev malet på stalagmitter af neandertalere for omkring 65,000 år siden, ifølge en international undersøgelse, i en forhistorisk hule i Ardales, det sydlige Spanien, 7. august 2021. REUTERS/Jon Nazca
Røde okermarkeringer, der blev malet på stalagmitter af neandertalere for omkring 65,000 år siden, ifølge en international undersøgelse, ses i en forhistorisk hule i Ardales, det sydlige Spanien, 7. august 2021. REUTERS/Jon Nazca

Røde okermarkeringer, der blev malet på stalagmitter af neandertalere for omkring 65,000 år siden, ifølge en international undersøgelse, ses i en forhistorisk hule i Ardales, det sydlige Spanien, 7. august 2021. REUTERS/Jon Nazca

Neanderthalere kan have været tættere på vores art af forhistorisk moderne menneske end tidligere antaget, efter at hulemalerier fundet i Spanien viste, at de havde en forkærlighed for at skabe kunst, sagde en af ​​forfatterne til en ny videnskabelig rapport søndag (8. august), skriv Graham Keeley, Jon Nazca og Mariano Valladolid.

Rødt okkerpigment opdaget på stalagmitter i hulerne i Ardales, nær Malaga i det sydlige Spanien, blev skabt af neandertalere for omkring 65,000 år siden, hvilket gør dem muligvis til de første kunstnere på jorden, ifølge undersøgelsen offentliggjort i Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) journal.

reklame

Moderne mennesker beboede ikke verden på det tidspunkt, hvor hulebillederne blev lavet.

De nye fund tilføjer til stigende beviser for, at neandertalere, hvis slægtning uddøde for omkring 40,000 år siden, ikke var de u sofistikerede slægtninge til Homo sapiens, de længe har været portrætteret som.

Der blev lavet pigmenter i hulerne på forskellige tidspunkter med op til 15,000 og 20,000 års mellemrum, fandt undersøgelsen og fjerner et tidligere forslag om, at de var et resultat af en naturlig oxidstrøm frem for at være menneskeskabt.

reklame

Joao Zilhao, en af ​​forfatterne til PNAS -undersøgelsen, sagde dateringsteknikker viste, at okker var blevet spyttet af neandertalere på stalagmitterne, muligvis som en del af et ritual.

"Vigtigheden er, at det ændrer vores holdning til neandertalere. De var tættere på mennesker. Nyere forskning har vist, at de kunne lide objekter, de parrede sig med mennesker, og nu kan vi vise, at de malede huler som os," sagde han.

Vægmalerier lavet af forhistoriske moderne mennesker, som dem, der findes i Chauvet-Pont d'Arc-grotten i Frankrig, er mere end 30,000 år gamle.

Læs

Arts

Kunstværker af unge kasakhstanere præsenteret i Luxembourg

Udgivet

on

Den kasakhiske diaspora samledes for nylig til et møde med venner i Kasakhstan og til udstilling af kunstværker af unge kasakhstanere kaldet 'Verden gennem Kasakhstans børns øjne'. Arrangementet er en del af fejringen af ​​30 -årsdagen for Kasakhstans uafhængighed og deltog i repræsentanter for ministeriet for udenrigsanliggender i Luxembourg, erhvervs- og kulturkredse, offentlige organisationer i Luxembourg samt kasakhere, der bor i Luxembourg.

Det blev organiseret af Kasakhstans ambassade, Kazakhstan-Luxembourg Association og Ayalagan Alaqan, en offentlig velgørende fond fra Kasakhstan. Under hensyntagen til vigtigheden af ​​at bevare og udvikle diasporas bånd til Kasakhstan, er kasakhernes møder i Luxembourg ved at blive en tradition.

Under mødet fortalte Nurgul Tursyn, formanden for Kazakhstan-Luxembourg Association, om foreningens bidrag til at fremme Kasakhstans image i udlandet samt andre begivenheder, der har til formål at styrke de kulturelle og humanitære forbindelser mellem de to lande.

reklame

I sin velkomsttale bemærkede Miras Andabayev, ambassadens ministerråd, at Ayalagan Alaqan Foundation udfører meget vigtigt arbejde, der demonstrerer kreativiteten hos kasakhstanske børn, der er kendetegnet ved særlige talenter, samt en positiv energi fra deres malerier.

Udstillingen af ​​tegninger af unge kasakhstanere gjorde et stærkt indtryk på begivenhedens gæster, der bemærkede, at børns værker legemliggør tilstanden i deres indre verden og ønsket om at lære. "Når vi ser på disse tegninger, kan vi sige, at disse børn elsker deres land, by, dyrene. De stræber efter at lære om verden omkring dem og endda plads," bemærkede en af ​​gæsterne.

Ayalagan Alaqan Foundation, ledet af Rada Khairusheva, har organiseret lignende udstillinger rundt om i verden i samarbejde med Kasakhstans ambassader i Indien, UAE, Armenien, Letland, Frankrig og arbejder i øjeblikket på andre udstillinger for at gøre det internationale samfund bekendt med kreativiteten hos unge kasakhstanere med handicap og særlige uddannelsesbehov.

reklame

Kilde - Republikken Kasakhstans ambassade til Kongeriget Belgien

Læs

EU

LUX Audience Award 2021 går til 'Collective'

Udgivet

on

Præsident David Sassoli tildelte 2021 LUX Audience Award til Collective under en ceremoni i Strasbourg i dag (9. juni).

”Efter den periode, vi lige har levet igennem, er behovet for, at folk mødes, ikke kun i rum, der er lavet til debat, men også på steder som biografer, voksende og presserende,” sagde David Maria Sassoli (S&D, IT under ceremonien, der fandt sted i Strasbourg såvel som online.

De to andre film, der var shortlistet til prisen, var: Endnu en runde af den danske instruktør Thomas Vinterberg og Corpus Christi af den polske instruktør Jan Komasa.

reklame

Læs mere om LUX Audience Award-nominerede.

Den endelige rangordning blev bestemt ved at kombinere den gennemsnitlige rating fra den offentlige stemme og afstemningen af ​​MEP'erne, hvor hver gruppe vejer 50%.

Covid-19-pandemien har ramt den kreative og biografindustri hårdt. Biografvisninger af de tre finalister var begrænsede og blev primært erstattet af onlinevisninger og begivenheder. Publikum kunne bedømme filmene indtil 23. maj, MEP'er indtil 8. juni.

reklame

Om den vindende film

kollektive af rumænsk instruktør Alexander Nanau (originaltitel Colectiva)

Denne rørende dokumentar er titlen på en natklub i Bukarest, hvor en brand dræbte 27 unge i 2015 og efterlod 180 såret. Dokumentaren følger et team af journalister, der undersøger, hvorfor 37 af ofrene for forbrændingen døde på hospitaler, skønt deres sår ikke var livstruende. De afslører skræmmende nepotisme og korruption, der koster liv, men viser også, at modige og beslutsomme mennesker kan vende korrupte systemer.

Collective blev nomineret til en Oscar i de bedste internationale spillefilm- og bedste dokumentarkategorier i år.

Pressekonference og relaterede begivenheder

Følg pressekonference med vinderen, de andre finalister, Det Europæiske Filmakademi og Sabine Verheyen (EPP, Tyskland), formanden for kulturudvalget, fra 13.15 til 14.00 CET.

Stil ind på vores Facebook live med vinderen kl. 14 CET.

Interesseret i europæisk biografpost Covid-19? Tjek webinaret på LUX award Facebook-side.

LUX Audience Award

Med LUX Audience Award, en unik paneuropæisk publikumspris, går Parlamentet sammen med European Film Academy at nå ud til et bredere publikum og fortsætte med at styrke forbindelserne mellem mennesker og politik. Gennem sin filmpris har Parlamentet støttet distributionen af ​​europæiske film siden 2007 ved at levere undertekster på 24 EU-sprog til filmene i den endelige strid. LUX-prisen har fået et ry ved at udvælge europæiske co-produktioner, der beskæftiger sig med aktuelle politiske og sociale spørgsmål og tilskynder til debat om værdier.

 Europa-Kommissionen og Europa Biografer netværk er også partnere i LUX Awar

Yderligere information

Læs
reklame
reklame
reklame

trending