#Israel - Europæisk jødisk chef 'bowled over' af generøsitet fra den libanesiske forretningsmand

| November 25, 2019

"I en kynisk verden har en sådan ædel handling af venlighed, generøsitet og solidaritet bøjet os over, ”sagde rabbiner Menachem Margolin, der vil invitere Abdallah Chatila (billedet) som gæst på en større Auschwitz-tur.

Efter den kontroversielle auktion over nazistiske memorabiliaer fra Hermann Historica i München i sidste uge, der blev rejst af Den Europæiske Jødiske Forening og ladet til massivt oprør og medieopmerksomhed, er det fremkommet som den fremtrædende libanesiske forretningsmand Chatila hentede den og har købt over € 600,000 af memorabilia med det eneste formål at give det til det jødiske samfund.

Foruden tophatten tilhørende Hitler og en sjælden udgave af Mein Kampfkøbte han også den personlige Fuhrers cigarekasse, en sølvramme, der blev tilbudt SS-kommandant Ulrich Graf, flere håndskrevne breve til hans barndomsven August Kubizek, en kasse til sølvmusik, Edda Görings dåbsgave i 1938 eller skrivemaskinen Traudl Junge, Hitlers assistent, der bruges til at fange den nazi-lederens tekster. ”Jeg ønskede først at købe disse objekter for at ødelægge dem,” fortalte han en fransk avis, før han i stedet besluttede at give dem væk til den største pengeindsamlingsorganisation i det jødiske samfund for at gøre med dem, som de finder passende.

I en erklæring sagde Rabbi Margolin: "Vi mener, at handelen med sådanne genstande er moralsk uretfærdig, og det syntes i betragtning af det oprør og den oprør, der førte op og efter auktionen og acres med mediedækning, at vi ikke var alene.

"Vi var imidlertid ikke forberedt i denne kyniske verden, hvor vi lever, til at forvente en handling af sådan venlighed, sådan generøsitet og sådan solidaritet, som hr. Chatila demonstrerede. Det er tydeligt, at han forstod vores forværring og skade ved salget og besluttede at gøre noget ved det på en måde, som ingen forudså. Vi sætter stor pris på hans forståelse af, at sådanne varer ikke har nogen plads på markedet, og at de i sidste ende skulle ødelægges. Men at han valgte at give tingene til jøder viser en bemærkelsesværdig samvittighed og forståelse.

"Vi takker hr. Chatila på vegne af vores forening, vores medlemmer og de hundreder af samfund, som vi repræsenterer. Derudover inviterer vi ham til at deltage i en kommende delegation til Auschwitz, som vi arrangerer for 100-parlamentsmedlemmer fra hele kontinentet for at se og lære førstehånds, hvor den nazistiske ideologi fører. Hr. Chatilas inspirerende handling er en historie, som fortjener at blive fortalt på de højeste niveauer, og vi inviterer ham, som vores gæst, til at gøre det der, hvor vi vil give ham en pris for hans handling.

"Eksemplet fra hr. Chatila er et, der fortjener så meget opmærksomhed som muligt, vi takker ham fra bunden af ​​vores hjerter for at have vist verden, at en retfærdighed som denne har magten til bogstaveligt og metaforisk at brænde den mørke nazistiske fortid væk .” Ender

For yderligere information: 0032 (0) 476 056450

Kommentarer

Facebook kommentarer

tags: , , , , , , ,

Boligtype: En forsiden, Antisemitisme, EU, Holocaust, israel, Libanon

Kommentarer er lukket.