#CECIMO styrker dialogen med politikere med oprettelsen af ​​nyt Additiv Manufacturing Committee

| December 6, 2018

CECIMO har oprettet et nyt Additive Manufacturing (AM) udvalg. Det nye udvalg bliver den fremtrædende platform for at drøfte EU's politiske udfordringer og muligheder inden for AM. Med denne aktion har CECIMOs generalforsamling formaliseret foreningens position som den europæiske sammenslutning for hele værdikæden i AM-industrien i Europa.

Udvalget vil fungere som en paraply for alle CECIMOs nuværende aktiviteter - teknisk, statistisk, økonomisk, forretningsmæssigt og kommunikativt - som stemmen til additivproduktionsteknologier på europæisk plan.

"Fremtiden for europæisk industri ligger i industrialiseringen af ​​innovative teknologier, såsom Additive Manufacturing. Med oprettelsen af ​​dette udvalg tillader vi alle AM-virksomheder at tale med en enkelt, autoritativ og ekspert stemme i EU-emner, der påvirker deres konkurrenceevne, innovation og vækst ", sagde nyudnævnte CECIMO AM-udvalgsformand Stewart Lane, virksomhedsleder hos Renishaw plc .

Udvalget vil stole på mere end 350 AM organisationer med ledende ekspertise, der spænder over 15 nationale foreninger repræsenteret af CECIMO på europæisk plan. "AM flytter hurtigt fra prototyping til seriel produktion i en række sektorer. Vi er ved at se teknologiens industrielle optagelse i Europa. Nu er det mere end nogensinde vigtigt at sikre en permanent, ekspertdrevet dialog med EU-beslutningstagere for at skabe et blomstrende økosystem for AM. Vores forening har været i spidsen for denne indsats i meget lang tid. Med dette udvalg fornyer vi vores dedikation til dette mål, "siger CECIMOs generaldirektør Filip Geerts.

Det nye AM-udvalg vil fokusere på brede emner, der er afgørende for industrialiseringen af ​​AM i Europa, såsom den rigtige EU-lovramme, udvikling af arbejdsstyrken, handel og AM-relaterede statistikker. Det vil også bygge på arbejdet i den eksisterende AM-arbejdsgruppe, hvor CECIMO-medlemmer udpeger specifikke politik- og forretningsemner til at udveksle synspunkter om og foreslå fælles skridt. han

For mere information, se venligst internet side eller kontakt Vincenzo Renda. Du kan også se og del denne korte video, med CECIMOs generaldirektør Filip Geerts, der forklarer deres aktiviteter og det nye Additiv Manufacturing Committee.

Aved CECIMO

CECIMO er den europæiske sammenslutning af maskinværktøjsindustrier og beslægtede fremstillingsteknologier. Det repræsenterer 15 nationale foreninger for Additive Manufacturing (AM) teknologi over hele Europa. Gennem medlemslande på tværs af kontinentet repræsenterer CECIMO 350 førende AM-virksomheder, hvor medlemmer spiller en væsentlig rolle i en lang række kritiske afsnit af AM-værdikæden - fra levering af alle forskellige typer råmaterialer til additivproduktion og udvikling af software til maskinproduktion og efterbehandling. CECIMO søger at avancere med denne vigtige nye teknologi.

Kommentarer

Facebook kommentarer

tags: , , ,

Boligtype: En forsiden, EU

Kommentarer er lukket.