Følg os

Arts

Vassiliou at præsentere European Film of the Year Award

DEL:

Udgivet

on

Vi bruger din tilmelding til at levere indhold på måder, du har givet samtykke til, og til at forbedre vores forståelse af dig. Du kan til enhver tid afmelde dig.

EFA-awards-300x1441European Film Awards hylder hvert år de største præstationer inden for europæisk film. Under dette års ceremoni, der finder sted i Berlin i morgen (7. december), Uddannelse, kultur, flersprogethed og ungdom Androulla Vassiliou vil præsentere den mest prestigefyldte pris, European Film of the Year. Legendary franske skuespillerinde Catherine Deneuve (Paraplyerne i Cherbourg, Belle Du Jour, Potiche) Vil modtage en Lifetime Achievement Award og spansk instruktør Pedro Almodóvar (Tal med hende, Alt om min mor, Huden jeg bor i, jeg er så spændt) vil blive hædret med den europæiske præstation i verdens biografpris.

Kommissær Vassiliou talte forud for ceremonien: "Opstillingen af ​​shortlistede film til priserne viser den europæiske filmindustris utrolige rigdom af talent og kreativitet. Den Europæiske Union vil fortsat støtte den audiovisuelle sektor gennem det nye Creative Europe-program, som starter i januar. Dets MEDIA-underprogram vil give finansiering til distribution og frigivelse af ikke-nationale europæiske film, samtidig med at det understøtter filmudvikling og uddannelse til at imødegå udfordringerne ved digitalisering og globalisering. Ved at hjælpe med at finansiere sektoren i dette EU sætter også filmskabere i stand til at beskytte og fremme Europas kulturelle og sproglige mangfoldighed. "

Den europæiske filmpris dækker mere end 20 kategorier, Herunder European Film of the Year, europæisk direktør, European Film Academy People's Choice Award og bedste europæiske skuespillerinde og skuespiller.

reklame

Nogle 900 gæster - vindere, nominerede og EFA medlemmer - vil deltage i ceremonien, der vil være vært ved den tyske komedie stjerne Anke Engelke. Blandt de europæiske aktører, der deltager vil være Karoline HERFURTH (Læseren), Carice van Houten (Black Book), Diane Kruger (Troy), Christopher Lambert (Highlander), Noomi Rapace (Pigen der hader kvinder), Kristin Scott Thomas (Fire bryllupper og en begravelse, jeg har elsket dig så længe), Og Adèle Exarchopoulos (Adèles liv) Samt instruktører Agnieszka Holland (I Darkness) Volker Schlöndorff (The Tin Drum) Og EFA præsident Wim Wenders (Paris, Texas, Pina), Og Dieter Kosslick, direktør for internationale filmfestival i Berlin.

Media-programmet har givet støtte til alle de film nomineret i år i de vigtigste kategorier. Det har støttet European Film Academy siden 1997. Siden 1991 har MEDIA investeret 1.6 milliarder € i film distribution, udvikling, uddannelse og innovation med det formål at øge mangfoldigheden og internationale konkurrenceevne europæiske film og audiovisuelle industri.

Baggrund

reklame

Kreativt Europa, det nye EU-program understøtter de kulturelle og kreative sektorer, vil blive lanceret i januar 2014. Med et budget på 1.46 milliarder € for de næste syv år, en stigning på nuværende niveau 9%, vil det give tilskud til støtte filmdistribution, udvikling og uddannelse, samt at lancere et nyt lån garantifond til formål at gøre det lettere for små virksomhederne i de kulturelle og kreative sektorer til at få adgang til finansiering.

Kreativt Europa bygger på erfaringerne og succesen med Kultur og Media-programmer, der har støttet de kulturelle og den audiovisuelle sektor i mere end 20 år. Det nye program indeholder en MEDIA delprogram, som vil give midler til biografen og audiovisuelle sektor, og en kultur delprogrammet, støtte udfører og visuel kunst, kulturarv og andre områder. En ny tværsektoriel indsatsområde vil støtte politiske samarbejde, tværgående foranstaltninger og ny finansiel sikkerhed facilitet, som vil være operationelt fra 2016. For flere oplysninger, se IP / 13 / 1114, MEMO / 13 / 1009 og MEMO / 13 / 1091.

For mere information

Europa-Kommissionen: Kreativt Europa

Kreativt Europa på Facebook

Deltag i samtalen på Twitter #CreativeEurope

Androulla Vassilious hjemmeside

Følg Androulla Vassiliou på Twitter VassiliouEU

Arts

Forhistoriske hulemalerier i Spanien viser, at neandertalere var kunstnere

Udgivet

on

By

En guide belyser røde okkermarkeringer, der blev malet på stalagmitter af neandertalere for omkring 65,000 år siden, ifølge en international undersøgelse, i en forhistorisk hule i Ardales, det sydlige Spanien, 7. august 2021. REUTERS/Jon Nazca
Røde okermarkeringer, der blev malet på stalagmitter af neandertalere for omkring 65,000 år siden, ifølge en international undersøgelse, ses i en forhistorisk hule i Ardales, det sydlige Spanien, 7. august 2021. REUTERS/Jon Nazca

Røde okermarkeringer, der blev malet på stalagmitter af neandertalere for omkring 65,000 år siden, ifølge en international undersøgelse, ses i en forhistorisk hule i Ardales, det sydlige Spanien, 7. august 2021. REUTERS/Jon Nazca

Neanderthalere kan have været tættere på vores art af forhistorisk moderne menneske end tidligere antaget, efter at hulemalerier fundet i Spanien viste, at de havde en forkærlighed for at skabe kunst, sagde en af ​​forfatterne til en ny videnskabelig rapport søndag (8. august), skriv Graham Keeley, Jon Nazca og Mariano Valladolid.

Rødt okkerpigment opdaget på stalagmitter i hulerne i Ardales, nær Malaga i det sydlige Spanien, blev skabt af neandertalere for omkring 65,000 år siden, hvilket gør dem muligvis til de første kunstnere på jorden, ifølge undersøgelsen offentliggjort i Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) journal.

reklame

Moderne mennesker beboede ikke verden på det tidspunkt, hvor hulebillederne blev lavet.

De nye fund tilføjer til stigende beviser for, at neandertalere, hvis slægtning uddøde for omkring 40,000 år siden, ikke var de u sofistikerede slægtninge til Homo sapiens, de længe har været portrætteret som.

Der blev lavet pigmenter i hulerne på forskellige tidspunkter med op til 15,000 og 20,000 års mellemrum, fandt undersøgelsen og fjerner et tidligere forslag om, at de var et resultat af en naturlig oxidstrøm frem for at være menneskeskabt.

reklame

Joao Zilhao, en af ​​forfatterne til PNAS -undersøgelsen, sagde dateringsteknikker viste, at okker var blevet spyttet af neandertalere på stalagmitterne, muligvis som en del af et ritual.

"Vigtigheden er, at det ændrer vores holdning til neandertalere. De var tættere på mennesker. Nyere forskning har vist, at de kunne lide objekter, de parrede sig med mennesker, og nu kan vi vise, at de malede huler som os," sagde han.

Vægmalerier lavet af forhistoriske moderne mennesker, som dem, der findes i Chauvet-Pont d'Arc-grotten i Frankrig, er mere end 30,000 år gamle.

Læs

Arts

Kunstværker af unge kasakhstanere præsenteret i Luxembourg

Udgivet

on

Den kasakhiske diaspora samledes for nylig til et møde med venner i Kasakhstan og til udstilling af kunstværker af unge kasakhstanere kaldet 'Verden gennem Kasakhstans børns øjne'. Arrangementet er en del af fejringen af ​​30 -årsdagen for Kasakhstans uafhængighed og deltog i repræsentanter for ministeriet for udenrigsanliggender i Luxembourg, erhvervs- og kulturkredse, offentlige organisationer i Luxembourg samt kasakhere, der bor i Luxembourg.

Det blev organiseret af Kasakhstans ambassade, Kazakhstan-Luxembourg Association og Ayalagan Alaqan, en offentlig velgørende fond fra Kasakhstan. Under hensyntagen til vigtigheden af ​​at bevare og udvikle diasporas bånd til Kasakhstan, er kasakhernes møder i Luxembourg ved at blive en tradition.

Under mødet fortalte Nurgul Tursyn, formanden for Kazakhstan-Luxembourg Association, om foreningens bidrag til at fremme Kasakhstans image i udlandet samt andre begivenheder, der har til formål at styrke de kulturelle og humanitære forbindelser mellem de to lande.

reklame

I sin velkomsttale bemærkede Miras Andabayev, ambassadens ministerråd, at Ayalagan Alaqan Foundation udfører meget vigtigt arbejde, der demonstrerer kreativiteten hos kasakhstanske børn, der er kendetegnet ved særlige talenter, samt en positiv energi fra deres malerier.

Udstillingen af ​​tegninger af unge kasakhstanere gjorde et stærkt indtryk på begivenhedens gæster, der bemærkede, at børns værker legemliggør tilstanden i deres indre verden og ønsket om at lære. "Når vi ser på disse tegninger, kan vi sige, at disse børn elsker deres land, by, dyrene. De stræber efter at lære om verden omkring dem og endda plads," bemærkede en af ​​gæsterne.

Ayalagan Alaqan Foundation, ledet af Rada Khairusheva, har organiseret lignende udstillinger rundt om i verden i samarbejde med Kasakhstans ambassader i Indien, UAE, Armenien, Letland, Frankrig og arbejder i øjeblikket på andre udstillinger for at gøre det internationale samfund bekendt med kreativiteten hos unge kasakhstanere med handicap og særlige uddannelsesbehov.

reklame

Kilde - Republikken Kasakhstans ambassade til Kongeriget Belgien

Læs

EU

LUX Audience Award 2021 går til 'Collective'

Udgivet

on

Præsident David Sassoli tildelte 2021 LUX Audience Award til Collective under en ceremoni i Strasbourg i dag (9. juni).

”Efter den periode, vi lige har levet igennem, er behovet for, at folk mødes, ikke kun i rum, der er lavet til debat, men også på steder som biografer, voksende og presserende,” sagde David Maria Sassoli (S&D, IT under ceremonien, der fandt sted i Strasbourg såvel som online.

De to andre film, der var shortlistet til prisen, var: Endnu en runde af den danske instruktør Thomas Vinterberg og Corpus Christi af den polske instruktør Jan Komasa.

reklame

Læs mere om LUX Audience Award-nominerede.

Den endelige rangordning blev bestemt ved at kombinere den gennemsnitlige rating fra den offentlige stemme og afstemningen af ​​MEP'erne, hvor hver gruppe vejer 50%.

Covid-19-pandemien har ramt den kreative og biografindustri hårdt. Biografvisninger af de tre finalister var begrænsede og blev primært erstattet af onlinevisninger og begivenheder. Publikum kunne bedømme filmene indtil 23. maj, MEP'er indtil 8. juni.

reklame

Om den vindende film

kollektive af rumænsk instruktør Alexander Nanau (originaltitel Colectiva)

Denne rørende dokumentar er titlen på en natklub i Bukarest, hvor en brand dræbte 27 unge i 2015 og efterlod 180 såret. Dokumentaren følger et team af journalister, der undersøger, hvorfor 37 af ofrene for forbrændingen døde på hospitaler, skønt deres sår ikke var livstruende. De afslører skræmmende nepotisme og korruption, der koster liv, men viser også, at modige og beslutsomme mennesker kan vende korrupte systemer.

Collective blev nomineret til en Oscar i de bedste internationale spillefilm- og bedste dokumentarkategorier i år.

Pressekonference og relaterede begivenheder

Følg pressekonference med vinderen, de andre finalister, Det Europæiske Filmakademi og Sabine Verheyen (EPP, Tyskland), formanden for kulturudvalget, fra 13.15 til 14.00 CET.

Stil ind på vores Facebook live med vinderen kl. 14 CET.

Interesseret i europæisk biografpost Covid-19? Tjek webinaret på LUX award Facebook-side.

LUX Audience Award

Med LUX Audience Award, en unik paneuropæisk publikumspris, går Parlamentet sammen med European Film Academy at nå ud til et bredere publikum og fortsætte med at styrke forbindelserne mellem mennesker og politik. Gennem sin filmpris har Parlamentet støttet distributionen af ​​europæiske film siden 2007 ved at levere undertekster på 24 EU-sprog til filmene i den endelige strid. LUX-prisen har fået et ry ved at udvælge europæiske co-produktioner, der beskæftiger sig med aktuelle politiske og sociale spørgsmål og tilskynder til debat om værdier.

 Europa-Kommissionen og Europa Biografer netværk er også partnere i LUX Awar

Yderligere information

Læs
reklame
reklame
reklame

trending