Følg os

Arts

Kommissionen glæder sig over godkendelsen af ​​Et Kreativt Europa-programmet ved Europa-Parlamentets

DEL:

Udgivet

on

Vi bruger din tilmelding til at levere indhold på måder, du har givet samtykke til, og til at forbedre vores forståelse af dig. Du kan til enhver tid afmelde dig.

cdd95ab7ea036e92da015808f72a7ab6ce072906Europæisk kultur, biograf, tv, musik, litteratur, scenekunst, kulturarv og relaterede områder vil drage fordel af øget støtte under Europa-Kommissionens nye Creative Europe-program, som blev godkendt af Europa-Parlamentet i dag (19. november). Med et budget på 1.46 mia. €1 i løbet af de næste syv år - 9% mere end de nuværende niveauer - vil programmet give et boost for de kulturelle og kreative sektorer, som er en vigtig kilde til job og vækst. Creative Europe vil yde finansiering til mindst 250,000 kunstnere og kulturprofessionelle, 2,000 biografer, 800 film og 4,500 bogoversættelser. Det vil også lancere en ny finansiel garantifacilitet, der giver små kulturelle og kreative virksomheder adgang til op til 750 millioner euro i banklån.

Med glæde over afstemningen i dag sagde uddannelse, kultur, flersprogethed og ungdomskommissær Androulla Vassiliou: "Denne investering er en god nyhed for Europas filmindustri, for kultur og kunst og for offentligheden. Det kreative Europa vil gøre det muligt for vores dynamiske kultursektorer at skabe nye arbejdspladser og bidrage mere til EU-økonomien. Det vil gøre det muligt for tusindvis af talentfulde kunstnere at nå ud til et nyt publikum i og uden for Europa og samtidig fremme kulturel og sproglig mangfoldighed. Ud over at yde et betydeligt niveau af tilskudsstøtte vil vores garantifacilitet øge adgangen til finansiering for hundreder af små virksomheder, ”tilføjede hun.

Det Kreative Europa bygger på erfaringerne og succesen med programmerne Kultur og MEDIA, som har støttet de kulturelle og audiovisuelle sektorer i mere end 20 år. Det nye program inkluderer et underprogram Kultur, der understøtter scenekunst og billedkunst, kulturarv og andre områder, og et MEDIA-underprogram, der vil give finansiering til biograf- og audiovisuelle sektorer. En ny tværsektoriel del vil støtte politisk samarbejde, tværgående foranstaltninger og den nye finansielle garantifacilitet, som vil være operationel fra 2016.

reklame

Europæiske kulturhovedstæder, Europæiske kulturarvsmærke, Europæiske kulturarvsdage og de fem europæiske priser (EU-prisen for kulturarv / Europa Nostra Awards, EU-prisen for moderne arkitektur, EU-prisen for litteratur, de europæiske Border Breakers Awards og EU Prix MEDIA) modtager også støtte fra det kreative Europa.

Programmet afsætter mindst 56% af dets budget til MEDIA-underprogrammet og mindst 31% til Kultur-underprogrammet. Dette afspejler generelt den andel af finansiering, som de to områder i øjeblikket modtager. Højst 13% af budgettet vil blive afsat til den tværsektorielle del, som inkluderer støtte til 'Creative Europe Desks' i hvert deltagende land, der yder rådgivning til potentielle modtagere. Cirka 60 millioner euro er øremærket til politisk samarbejde og til fremme af innovative tilgange til publikumsopbygning og nye forretningsmodeller.

Kreativt Europa: Hvem drager fordel?

reklame

Kreativt Europa vil støtte:

  • 250,000 kunstnere og kulturfolk og deres arbejde, så de kan nå ud til et nyt publikum ud over deres hjemlande
  • Mere end 800 europæiske film får distributionsstøtte, så de kan ses af publikum i hele Europa og verden;
  • Mindst 2,000 europæiske biografer vil drage fordel af finansiering, forudsat at mindst 50% af de film, de viser, er europæiske;
  • Mere end 4,500 bøger og andre litterære værker får oversættelsesstøtte, der giver forfattere mulighed for at bryde ind på nye markeder, og læsere kan nyde dem på deres modersmål.
  • Tusinder af kulturelle og audiovisuelle organisationer og fagfolk vil drage fordel af finansiering til uddannelse for at få nye færdigheder og for at styrke deres evne til at arbejde internationalt.

De europæiske kulturelle og kreative sektorer udgør op til 4.5% af EU's BNP og beskæftiger mere end 8 millioner mennesker. Et kreativt Europa vil hjælpe dem med at bidrage endnu mere til den europæiske økonomi ved at udnytte de muligheder, som globaliseringen og det digitale skift skaber. Det vil også sætte dem i stand til at overvinde udfordringer som markedsfragmentering og vanskeligheder med at få adgang til finansiering samt bidrage til bedre politikudformning ved at gøre det lettere at dele know-how og erfaring.

Næste skridt

Programmet Kreativt Europa vil blive endeligt vedtaget af Rådet (28 medlemsstater) i de kommende uger og træder i kraft i januar 2014.

Mere information

MEMO / 13 / 1009

Europa-Kommissionen: Kreativt Europa

Kreativt Europa på Facebook

Deltag i samtalen på Twitter #CreativeEurope

Androulla Vassilious hjemmeside

Følg Androulla Vassiliou på Twitter VassiliouEU

Arts

MEP'er opfordrer til fælles minimumsstandarder for kunstnere og kulturarbejdere

Udgivet

on

Parlamentets Kultur- og Uddannelsesudvalg opfordrede til oprettelse af en EU-dækkende ramme om arbejdsvilkår og minimumsstandarder for alle kunstnere, KULT.

I en resolution, der blev vedtaget mandag (27. september) med 26 stemmer for, ingen imod og tre hverken for eller imod, opfordrer Kultur- og Uddannelsesudvalget Kommissionen til at foreslå en "europæisk status for kunstneren" med en fælles ramme for arbejdsvilkår og minimumsstandarder for alle EU -lande, samtidig med at medlemslandenes kompetencer fuldt ud respekteres på deres arbejdsmarked og kulturpolitik.

Grænseoverskridende mobilitet

reklame

Forskellene i national lovgivning om en kunstners juridiske status og dens grænseoverskridende anerkendelse hindrer samarbejde og mobilitet. I den godkendte tekst opfordrer MEP'er medlemsstaterne og Kommissionen til at fjerne alle hindringer for grænseoverskridende mobilitet og om nødvendigt revidere administrative krav om visa, beskatning og social sikring samt anerkendelse af kunstbaseret uddannelse grader.

MEP'er opfordrer også til specifikke programmer til mobilitet for unge skabere og innovatører.

"Med denne rapport har vi sendt et stærkt budskab om at forbedre mobilitet på tværs af grænserne for kunstnere, forfattere, kulturskabere og kulturarbejdere. Det vil bidrage til at give kunstnere et bedre og mere sikkert levebrød ved at præcisere deres status og forenkle adgangen til social sikring . Og vi vil kæmpe for at løse de problemer, kunstnere står over for i dag, det være sig diskrimination på grund af køn, race, oprindelse eller seksuel orientering eller politisk undertrykkelse, som vi alle ved er alt for fremtrædende i EU i dag, "sagde ordføreren Monica Semedo (Renew, LU).

reklame

Copyrightindkomst og streamingplatforme

Kunstnere udsættes for urimelig praksis af dominerende digitale streamingplatforme, f.eks. Buy-out-klausuler, der fratager forfattere eller deres royalties. For at afhjælpe det ønsker MEP'er, at Kommissionen og medlemsstaterne skal sikre, at kunstnere og kulturarbejdere har adgang til kollektive forhandlinger og kraftigt håndhæve beskyttelsen af ​​værker og deres skabere i national lovgivning om ophavsret.

Forsvar kunstnerisk frihed

MEP'erne opfordrer medlemsstaterne til at fremme og forsvare kunstnerisk frihed for at opretholde retten til ytringsfrihed og sikre, at EU -borgere frit kan nyde kunstneriske kreationer. De opfordrer Kommissionen til at sanktionere EU -lande, der undlader at opretholde disse friheder.

Næste skridt

Beslutningen bør stemmes om af Parlamentet i oktober anden plenarforsamling.

Baggrund

Pandemien har afsløret kunstneres og kulturarbejderes allerede eksisterende arbejdskraftssvagheder: kunsten er et beskæftigelsesfelt præget af intermittering, skrøbelige levebrød, svag eller fraværende social sikkerhed, siger MEP'er. Der er store forskelle mellem medlemsstaterne med hensyn til støtte, sociale ydelser og definitioner af en kunstner.

I 2020 oplevede den kulturelle og kreative sektor i EU tab i omsætning på over 30%, et kumulativt tab på 199 mia. EUR - hvor musik- og scenekunstsektoren oplevede tab på henholdsvis 75% og 90%.

Yderligere information 

Læs

Arts

Forhistoriske hulemalerier i Spanien viser, at neandertalere var kunstnere

Udgivet

on

By

En guide belyser røde okkermarkeringer, der blev malet på stalagmitter af neandertalere for omkring 65,000 år siden, ifølge en international undersøgelse, i en forhistorisk hule i Ardales, det sydlige Spanien, 7. august 2021. REUTERS/Jon Nazca
Røde okermarkeringer, der blev malet på stalagmitter af neandertalere for omkring 65,000 år siden, ifølge en international undersøgelse, ses i en forhistorisk hule i Ardales, det sydlige Spanien, 7. august 2021. REUTERS/Jon Nazca

Røde okermarkeringer, der blev malet på stalagmitter af neandertalere for omkring 65,000 år siden, ifølge en international undersøgelse, ses i en forhistorisk hule i Ardales, det sydlige Spanien, 7. august 2021. REUTERS/Jon Nazca

Neanderthalere kan have været tættere på vores art af forhistorisk moderne menneske end tidligere antaget, efter at hulemalerier fundet i Spanien viste, at de havde en forkærlighed for at skabe kunst, sagde en af ​​forfatterne til en ny videnskabelig rapport søndag (8. august), skriv Graham Keeley, Jon Nazca og Mariano Valladolid.

Rødt okkerpigment opdaget på stalagmitter i hulerne i Ardales, nær Malaga i det sydlige Spanien, blev skabt af neandertalere for omkring 65,000 år siden, hvilket gør dem muligvis til de første kunstnere på jorden, ifølge undersøgelsen offentliggjort i Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) journal.

reklame

Moderne mennesker beboede ikke verden på det tidspunkt, hvor hulebillederne blev lavet.

De nye fund tilføjer til stigende beviser for, at neandertalere, hvis slægtning uddøde for omkring 40,000 år siden, ikke var de u sofistikerede slægtninge til Homo sapiens, de længe har været portrætteret som.

Der blev lavet pigmenter i hulerne på forskellige tidspunkter med op til 15,000 og 20,000 års mellemrum, fandt undersøgelsen og fjerner et tidligere forslag om, at de var et resultat af en naturlig oxidstrøm frem for at være menneskeskabt.

reklame

Joao Zilhao, en af ​​forfatterne til PNAS -undersøgelsen, sagde dateringsteknikker viste, at okker var blevet spyttet af neandertalere på stalagmitterne, muligvis som en del af et ritual.

"Vigtigheden er, at det ændrer vores holdning til neandertalere. De var tættere på mennesker. Nyere forskning har vist, at de kunne lide objekter, de parrede sig med mennesker, og nu kan vi vise, at de malede huler som os," sagde han.

Vægmalerier lavet af forhistoriske moderne mennesker, som dem, der findes i Chauvet-Pont d'Arc-grotten i Frankrig, er mere end 30,000 år gamle.

Læs

Arts

Kunstværker af unge kasakhstanere præsenteret i Luxembourg

Udgivet

on

Den kasakhiske diaspora samledes for nylig til et møde med venner i Kasakhstan og til udstilling af kunstværker af unge kasakhstanere kaldet 'Verden gennem Kasakhstans børns øjne'. Arrangementet er en del af fejringen af ​​30 -årsdagen for Kasakhstans uafhængighed og deltog i repræsentanter for ministeriet for udenrigsanliggender i Luxembourg, erhvervs- og kulturkredse, offentlige organisationer i Luxembourg samt kasakhere, der bor i Luxembourg.

Det blev organiseret af Kasakhstans ambassade, Kazakhstan-Luxembourg Association og Ayalagan Alaqan, en offentlig velgørende fond fra Kasakhstan. Under hensyntagen til vigtigheden af ​​at bevare og udvikle diasporas bånd til Kasakhstan, er kasakhernes møder i Luxembourg ved at blive en tradition.

Under mødet fortalte Nurgul Tursyn, formanden for Kazakhstan-Luxembourg Association, om foreningens bidrag til at fremme Kasakhstans image i udlandet samt andre begivenheder, der har til formål at styrke de kulturelle og humanitære forbindelser mellem de to lande.

reklame

I sin velkomsttale bemærkede Miras Andabayev, ambassadens ministerråd, at Ayalagan Alaqan Foundation udfører meget vigtigt arbejde, der demonstrerer kreativiteten hos kasakhstanske børn, der er kendetegnet ved særlige talenter, samt en positiv energi fra deres malerier.

Udstillingen af ​​tegninger af unge kasakhstanere gjorde et stærkt indtryk på begivenhedens gæster, der bemærkede, at børns værker legemliggør tilstanden i deres indre verden og ønsket om at lære. "Når vi ser på disse tegninger, kan vi sige, at disse børn elsker deres land, by, dyrene. De stræber efter at lære om verden omkring dem og endda plads," bemærkede en af ​​gæsterne.

Ayalagan Alaqan Foundation, ledet af Rada Khairusheva, har organiseret lignende udstillinger rundt om i verden i samarbejde med Kasakhstans ambassader i Indien, UAE, Armenien, Letland, Frankrig og arbejder i øjeblikket på andre udstillinger for at gøre det internationale samfund bekendt med kreativiteten hos unge kasakhstanere med handicap og særlige uddannelsesbehov.

reklame

Kilde - Republikken Kasakhstans ambassade til Kongeriget Belgien

Læs
reklame
reklame
reklame

trending